Nikde není dáno, že vítěz obsadí primátorské křeslo

Datum : 18.10.2010

Autor: MFDnes, Pavel Šaradín

 

Podíváme-li se na Olomouc, nejvíce ztratila ODS, a to třetinu zastupitelů (z původních 21 má 14 mandátů). ČSSD si o tři polepšila, nyní má 17 zastupitelů.
Tuto podporu je však potřeba číst v kontextu celorepublikových voleb, kde si sociální demokraté ve velkých městech upevnili pozice. Patrně dokázali mobilizovat voliče, kteří jsou nespokojeni s vládními reformami a kteří komunální volby vnímali i jako referendum o vládě. Ztráta sedmi zastupitelů ODS je skutečně značná, ovšem před čtyřmi lety strana dosáhla mimořádného výsledku.
V Olomouci existovaly v podstatě dvě možnosti povolebního uspořádání: velká koalice nebo programově čistá rada ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
Spolupráce ČSSD a ODS by byla velmi stabilní, pravicová koalice má výhodu pouze jednoho jediného hlasu v zastupitelstvu. A předem bylo obtížné říci, která varianta zvítězí. Nicméně je pravda, že zatímco ČSSD ODS předstihla o více než čtyři procenta hlasů, v obvodě, kde kandidoval primátor, ODS sociální demokraty předběhla. Martin Novotný je v Olomouci populární politik a zcela jistě před volbami bylo jeho ambicí vést město i nadále.
Navíc nikde také nebylo dáno, že vítězná strana musí obsadit primátorský post, koneckonců v roce 1998 sociální demokraté rovněž obešli vítěznou ODS a sestavili radu bez ní.
Na druhé straně byly ve hře rovněž krajské volby 2012, v nichž, pokud je u vlády ODS, nejspíš znovu zvítězí ČSSD. Když dala nyní ODS přednost pravicovým stranám, může jí to sociální demokracie v krajských volbách vrátit. Ve hře je skutečně hodně.
A jak by dopadly volby, pokud by Olomouc byla jedním obvodem? Pro možnou pravicovou koalici lépe, protože by místo 3 mandátů měla KDU-ČSL 4, TOP 09 místo 6 zastupitelů 8, ČSSD by o 2 mandáty přišla, ODS o 1 a KSČM by zůstala na svém. Koalice KDU-ČSL, ODS a TOP 09 by tedy disponovala 25 zastupiteli.

***

"Když dala ODS přednost pravicovým stranám, může jí to sociální demokracie v krajských volbách vrátit."

O autorovi| Pavel Šaradín, Autor je politologem Univerzity Palackého v Olomouci

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední Morava